Zabiegi kwasami

Twoja skóra jest sucha, mało elastyczna, towarzyszą jej liczne blizny i przebarwienia? Jeśli domowe sposoby radzenia sobie z problemami skórnymi nie przynoszą efektów, to może pora zdecydować się na profesjonalne zabiegi kwasami?  W poradniku tym dowiesz się, jak wybrać odpowiedni kwas do problemów swojej skóry i jakich efektów będziesz mogła się spodziewać.


https://www.beauty-well.pl/wp-content/uploads/2018/04/eksfoliacja-kwasami.jpg

 

Kwasy na twarz – rodzaje i właściwości

Kwasy używane w kosmetyce to związki eksfoliacyjne, które osłabiają wiązania między komórkami skóry, co prowadzi do złuszczenia jej wierzchnich warstw. Wyróżnia się 3 grupy kwasów:

  • AHA (alfa-hydroksylowe) – a wśród nich kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, jabłkowy, pirogronowy, winowy. Mają najsilniejsze działanie, a ze względu na to, że słabo przenikają przez warstwę sebum są polecane do cery mieszanej, suchej i dojrzałej.
  • BHA (beta-hydroksylowe) – zalicza się do nich tylko kwas salicylowy, idealny do cery trądzikowej i tłustej.
  • PHA (poli-hydroksylowe) – czyli glukonolakton i kwas laktobionowy o najłagodniejszym działaniu, polecane do cery wrażliwej i naczyniowej.

Jaki kwas na twarz wybrać, aby nie podrażnił skóry i poprawił jej wygląd? Oto właściwości najpopularniejszych.

Kwasy na twarz: kwas migdałowy – na zmarszczki i rozszerzone pory

Oprócz działania złuszczającego, które charakteryzuje wszystkie kwasy, ma właściwości antybakteryjne i odkażające, dzięki czemu jako jedyny z kwasów AHA polecany jest do skóry trądzikowej i tłustej. Oprócz tego poprawia strukturę i koloryt skóry oraz działa przeciwzmarszczkowo, więc może być stosowany jako element profilaktyki antiageing. Bardzo silnie stymuluje produkcję kolagenu w skórze, przez co poprawia jej jędrność. Jest najbardziej uniwersalny spośród kwasów AHA, nie podrażnia skóry w takim stopniu jak inne kwasy z tej grupy, nie powoduje mocnego zaczerwienienia czy łuszczenia.

Kwasy na twarz: kwas glikolowy – na przebarwienia i blizny

Kwas glikolowy ma bardzo małe cząsteczki, dzięki czemu może naprawdę głęboko penetrować skórę. Dzięki temu jest wykorzystywany przede wszystkim do redukcji opornych przebarwień i blizn potrądzikowych. Najlepsze efekty można uzyskać poddając się zabiegowi z kwasem glikolowym w gabinecie kosmetycznym – przy stężeniu rzędu 70% substancja ta doskonale radzi sobie ze spłycaniem głębszych zmarszczek i blizn. W mniejszych stężeniach (5-15%) zwiększa poziom nawilżenia skóry i spowalnia procesy starzenia, dlatego warto używać kosmetyków kwasem glikolowym także w domu. W wyniku stosowania peelingów glikolowych przez 6 miesięcy skóra może zwiększyć grubość nawet o 25%.

Podczas stosowania każdego rodzaju kwasów musisz pamiętać o codziennym stosowaniu kremu z filtrem SPF 50.

Kwasy na twarz: kwas salicylowy – na trądzik młodzieńczy i wieku dorosłego

Kwas salicylowy dedykowany jest cerze tłustej i trądzikowej, ponieważ posiada dodatkowe właściwości przeciwzapalne. Sprzyja gojeniu wyprysków i podrażnień. Dobrze przenika przez warstwę sebum, dzięki czemu skutecznie odblokowuje pory i zmniejsza zaskórniki. Kosmetyki z kwasem salicylowym stanowią świetny element codziennej pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ regulują procesy rogowacenia skóry.

Kwasy na twarz: kwas azelainowy – na trądzik i przebarwienia

Różni się od kwasu salicylowego łagodniejszym działaniem, dlatego sprawdzi się u osób, które borykają się z trądzikiem, a jednocześnie ich skóra jest bardzo wrażliwa i podrażniona. Dodatkowo kwas azelainowy skuteczne zmniejsza przebarwienia potrądzikowe oraz zapobiega ich powstawaniu. Nie wykazuje właściwości fotouczulających, dlatego może być stosowany nawet latem. Kwas azelainowy dostaniesz m.in. w preparatach do użytku domowego firmy Peel Mission oraz pod postacią kremu Skinoren oraz Acne-Derm (do kupienia w aptece, w obu produktach stężenie kwasu wynosi 20%). Przy regularnym stosowaniu 2 razy w tygodniu wyraźnie zmniejsza się widoczność porów, zaskórników i niedoskonałości. Kuracja przeciwdziała powstawaniu nowych wyprysków i reguluje wydzielanie sebum.

Kwasy na twarz: kwas laktobionowy – na trądzik różowaty

Kwas laktobionowy nie tylko pobudza wymianę komórkową, ale także ma działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. To najłagodniejszy spośród kwasów, przez co znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku różowatego, który dotyka bardzo wrażliwe, naczyniowe cery. Nie powoduje silnego łuszczenia, pieczenia czy zaczerwienienia. Może wręcz przyspieszać regenerację skóry po zabiegach medycyny estetycznej oraz podrażnionej w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce czy wiatr. Wśród kosmetyków z kwasem laktobionowym dobre opinie zbierają preparaty z kwasem laktobionowym marki PeeL Mission oraz Arkana.

Kwasy na twarz: kwas ferulowy – na zmarszczki i zwiotczałą skórę

Popularnym kwasem, zwłaszcza w gabinetach medycyny estetycznej, jest też kwas ferulowy, który charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzmarszczkowym. Pomaga przywrócić jędrność i elastyczność zwiotczałej skórze. Stosowany w ramach serii zabiegów poprawia owal twarzy. Jest także bardzo skuteczny w rozjaśnianiu przebarwień posłonecznych i piegów.

Kwasy na twarz – efekty

Choć poszczególne rodzaje kwasów nieco różnią się spektrum działania (jedne lepiej radzą sobie ze spłycaniem zmarszczek, inne z redukcją niedoskonałości), to regularne używanie wszystkich – czy to pod postacią peelingów chemicznych u kosmetyczki, czy też w domu pod postacią kremów, serum i toników, prowadzi do znacznej poprawy kondycji skóry. Efekty, jakie zaobserwujesz w wyniku kuracji kwasami to:

  • spłycenie drobnych zmarszczek poprzez stymulację odnowy komórkowej skóry i zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego oraz kolagenu;
  • rozjaśnienie przebarwień (w tym tych wywołanych promieniowaniem słonecznym);
  • zwężenie porów i wygładzenie cery;
  • redukcja wyprysków i zaskórników (ze względu na działanie antybakteryjne i przeciwzapalne);
  • lepsze nawilżenie skóry;
  • przywrócenie cerze zdrowego kolorytu.

Efekty, jakie uzyskasz stosując kwasy na twarz, zależą od ich doboru do typu cery oraz stężenia. Kwasy w wyższych stężeniach (powyżej 40%) używane są tylko w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej. W niższych występują jako składnik kremów, serum, toników czy maseczek mikrozłuszczających do stosowania w domu.

Kwasy na twarz – stosowanie w domu

Kwasy zawarte w kosmetykach do użytku domowego działają łagodniej niż preparaty, które stosowane są w gabinetach. Dlatego w takim przypadku wyraźne efekty kuracji kwasami dostrzeżesz najwcześniej po miesiącu, a długofalowe rezultaty, takie jak uregulowanie produkcji sebum, rozjaśnienie przebarwień, będą widoczne po 3-6 miesiącach. Musisz uzbroić się więc w cierpliwość oraz być systematyczna. Nakładaj preparaty z kwasami codziennie wieczorem (lub w ciągu dnia – jeśli jest to kwas, który nie ma właściwości fotouczulających). Taką kurację przeprowadzaj raz do roku jesienią i zimą.

Kwasy na twarz – zabieg u kosmetyczki

Profesjonalny zabieg kwasami w gabinecie, czyli peeling chemiczny, da ci szybsze rezultaty, ale za to może bardziej podrażnić skórę. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór kwasu oraz jego stężenia, w czym pomoże ci specjalista. Musisz się też liczyć z tym, że dla uzyskania optymalnych efektów konieczne będzie przeprowadzenie serii zabiegów (zwykle od 3 do nawet 10) w kilkutygodniowych odstępach. To pociąga za sobą wyższe koszty, bo cena kwasów na twarz aplikowanych w gabinecie kosmetycznym waha się od 100 do 300 złotych.

Kwasy na twarz – przeciwwskazania

Kwasów nie można nakładać na twarz po opalaniu oraz w przypadku aktywnych zmian zapalnych, np. ropnych wyprysków. Co najmniej tydzień przed rozpoczęciem kuracji trzeba odstawić wszelkie produkty zawierające retinoidy (także leki doustne). Przeciwwskazaniem są też świeże rany, blizny, otarcia lub oparzenia. Peelingów kwasowych nie powinny wykonywać kobiety w ciąży.

Kwasy na twarz – skutki uboczne

W przypadku większości kwasów do 48 godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie skóry oraz lekkie pieczenie. Przez kilka następnych dni skóra łuszczy się, dlatego zaleca się jej regularne nawilżanie. Przez cały okres kuracji trzeba smarować twarz filtrem 50 SPF, aby nie dopuścić do powstania przebarwień.

 

 

 

 

 

 

 

 


usługi kosmetyczne giżycko, gabinet kosmetyczny giżycko, salon kosmetyczny giżycko, zabiegi kwasami, peeling, złuszczanie, oksybrazja, oxybrazja,kwasy AHA alfa-hydroksylowe, kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, jabłkowy, pirogronowy, winowy, kwas BHA beta-hydroksylowe, kwas salicylowy, kwasy PHA poli-hydroksylowe, glukonolakton, kwas laktobionowy,